19 Mayıs yaklaşırken

2007-04-20 15:04:00

Oğlumun okulu gibi, Türkiye’deki bütün okullar 19 Mayıs törenlerine hazırlanıyor. Faşist Hitler Almanyası’nın stadyumlarda yaptığı gösterinin bir devamı olarak, eskiden bu yana Türkiye’de bütün stadyumlar, her 19 Mayıs’da gençlerimizin yapacağı gösterilere endekslenmiş durumda. Yeni bir heyecan, gençlerin de katıldığı yeni bir perspektif yok. Yapılan törenlerden gençler hoşnut olmadığı gibi, bildik, sıkıcı törenlerin ötesinde, yeni bir tarz sunamıyoruz. Yapılacak tören etkinliklerinin nasıl olması gerektiği konusunda, esasen günün sahibi gençler görüşlerini dile getiremiyorlar. Devlet tarafından hazırlanmış olan program çerçevesinde, gövde gösterisinden ibaret törenlere hazırlanıyorlar. Üzerlerine giydikleri elbiselerde yazılı olan hamasi lafları gençler, kendileri dahi okuyamıyorlar. Bütün gösteriler, tribünde yerini alan protokol çevresine yapılıyor. Gençler sıcağın altında kavrulurken, yöneticiler gençlerin yaptıkları gösteriden gururlanıyorlar. İşte bütün bunlara geçtiğimiz yıllarda bir grup genç, demokratikleşen Türkiye’ye yakışmayan tarzda kutlanan 19 Mayıs kutlamalarının stadyum dışına taşması isteğini dile getirdiler. “Buluşma Forumu” adıyla bir araya gelen gençler, gençlere güven duyulması gerektiğinin altını çizdiler.  

Stadyumdan dışarıya

19 Mayıs hazırlıkları nedeniyle okullarına gitmiyorlar. Eğitim durmuş durumda. Milli Eğitim, varsa yoksa 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı hazırlığına endekslenmiş durumda. Toz toprak içinde, gelmezlerse yok yazılma tehditleriyle, derslerini aksatarak hazırlıklara katılıyorlar. Gerçekten de bugün hamaset dolu sözleri stadyumun yeşil sahası ortasında yazan gençler, kendi yazdıkları yazıları dahi okuma fırsatı bulamadan, tribüne doğru gerçekleştirdikleri gösteri de, kendileri bir türlü eğlenemezler ve sıcağın altında mahvolurlar. 2003 yılının 19 Mayıs’ında Buluşma Forumu gençleri, “İşte bu nedenlerden dolayı Atatürk'ün Türkiye gençliğine hediye ettiği 19 Mayısların kutlanış şeklinin tamamen değiştirilmesini, birçok gencin gönülsüz olarak katıldığı modası geçmiş, hamaset dolu, militarize, stadyum gösterilerinin ve geçit törenlerinin sona erdirilmesini” talep etmişlerdi.  Yerine ise öneri de getiriyorlardı, “19 Mayıs'larda Gençlerin içeriğini kendilerinin belirleyeceği etkinlikler yapabilmelerine imkan verilmelidir. Her ilde  kurulacak gençlik komiteleri kendi organizasyonlarını kendileri gerçekleştirmelidirler. Gençler 19 Mayısların yeniden öznesi olmalıdır. 19 Mayıslar bahar şenlikleri havasında gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri gerçek bir gençlik bayramı şeklinde kutlanmalıdır.“ demişlerdi.

Gençliğe güvenmeliyiz

Hangi siyasi parti, örgüt, sendika var ise, bunların geçmişlerinden arınarak “Yeni Türkiye”nin yaratılması için, gençlerin önünün açılması, artık hayatı onların yönlendirmesi gerekiyor. Şimdiye kadar söylenen bütün sözleri alt alta dizin, belki sorunların nasıl çözülemeyeceği üzerine bir sonuç elde edebilirsiniz. Bundan sonrasi için yeni sözler etmek, cesaretle, korkmadan hareket etmek gerekiyor. Artık, toplumsal hayatımızın bütün alanlarında, ortaya konulan siyasi ve toplumsal projelerde gençler yok. Onların dışında, eski bildik yöntemlerle yeni heyecanlar yaratamıyor ve bir araya gelemiyoruz. Bu işleri biraz da gençlerimizin sözleri üzerine bina etmemiz ve onlara güven duymamız gerekiyor. Şairin dediği gibi “Babamdan ileri, ama oğlumdan geriyim.” Bu gerçeği görmek ve gençlerin dünyasına hitabedecek yeni tarzları, yine gençlerin ürettiği argümanlarla yaşamamız gerekiyor. Gençlere daha ne zamana kadar güvenmeyeceğiz. Ne kadar zamana kadar, onların söylediklerini refüze edecek ve demokrasi dışında tutucağız. Gençlerin olmadığı bir demokrasi olabilir mi? Olsa da yaşayabilir mi?  Yaşlıların sosyal güvenliğe dair sorunlarını gözardı etmeksizin, gençliğin istekleri doğrultusunda yeni bir hayat kurabilme cesaretinde olmalıyız. Ben oğluma “öğüt” vermek yerine, onun yaşayacaklarına ortak olmayı istiyorum. O da, “bunca tecrübeyi gözardı etmemek lazım!” diyordu. Gururlandım. Yeni hayat gençlikte var.

 

0
0
0
Yorum Yaz