Camdaki su kütlesinin rolü

2013-06-28 16:19:00

Odanın ışığı sönünce geceleri;

Şimdi, dış avluda bulunan ışık, odaya doğrudan yansıdığında, pencere önünde bulunan demir parmaklığın gölgesi, odanın içine yansıyor ve ışığın yansıması bu gölge nedeniyle körleşiyor.

Eğer odanın içindeki ısı artarsa, dışarının ısısı düşerse, camda buğulanma ya da bulanma derecesinde biriken su buharcıkları /kütleleri, pencerede demir parmaklıklarının gölgesini, içeriye yansıtmıyor.

Bu nedenle, henüz ışığı yeni söndürdüğümde, demir parmaklığın gölgesi, ışığı engellerken ve baklava dilimi kadar ışık ile yetinmem ve elimdeki kitabı görebilmem için demir parmaklığın gölgesine ayarlı bir okuma yapmam gerekirken; ilerleyen zamanda, içeride yatanların sıcak nefesleriyle ısınan odanın penceresindeki buharın oluşturduğu su kütlesi veya buzlanma, demir parmaklığın gölgesini yok ediyor. İşte o zaman, odanın ışığı sönükken, dış avludaki ışığın yardımı ile kitabımı daha kolay okuyor ve daha kolay yazabiliyorum.

Böylelikle camdaki su kütlesinin marifeti ortaya çıkıyor.

Bu tespitten nereye gidilebilir?

Hamamda yıkanırken, hamam kurnasındaki suyun, hamam tasını kaldırması ile “buldum!” diye çırılçıplak dışarıya fırlayan buluşçu ile elma ağacının altında otururken, elma ağacından kafasına düşen elma ile yer çekimini bulan/keşfeden buluşçu gibi, bir merak saikiyle, bu olay nasıl yorumlanabilir?

Zaten bu bilinmekte ve böyle bir bilgi yeni bir işe yaramamakta mıdır? Merakım bu. Bilimsel bir soruca gitmek, milyonlarca kez yapılan deneylerden sonra ortaya çıkan bir sonucun, hayatımızda bir karşılığının olması ile mümkün. Böyle bir gözlemin, hayatımızda ne gibi bir yeniliğe katkısı olabilir?

Yoksa bu sadece basit bir gözlem mi? Ama beni şaşırtan, gece yarılarındakitap okuyan, yazı yazan benim durumumdaki bir kişinin böyle bir ışığın yansımasının kolaylığı ve bu kolaylıktan nasıl yararlandığım, aldığım keyfi bir düşünürseniz; merakımı uyandıran ise, odada aydınlatma kullanmadan, dışarıdaki bir ışığı, odanın içine tam olarak sokmanın bir yöntemi ve hayatımızı kolaylaştırmanın bir yolu olabilir mi?

Örneğin, dışarıda gecenin karanlığında Ay’ın ışığını, odanın içine, önündeki tüm gölge engellerini de kaldırarak almak ve bu yol ile enerjide verimlilik, tasarruf ya da hiç enerjiye ihtiyaç duymadan, sırf Ay’ın şavkı ile aydınlatma yapabilmemiz mümkün olabilir mi?

Böylesine Zihni Sinir bir gözlemi, sadece basit bir deneme yazısında bırakmadan, geliştirebilmek için, hangi araç ve gözleme ya da hangi uzmanlık bilgisine ihtiyaç olabilir? Şimdi benim bu gözlemde göremediğim, ama bir başka gözle bakılıp değerlendirildiğinde, ortaya bir sonuç çıkması muhtemel olabilir.

İşte o sonucu çıkartacak yeni kişiye katkısı olabilmesi için, bu basit gözlemi kaleme alma ihtiyacı duydum. Çünkü, bunun gibi bir çok buluşun ön hazırlayıcıları başka, buluşu tamamlayanları başka başka kişiler olmuştur. Acaba, herhangi bir buluşu anarken, onun mucidi olarak andığımız kişiden önce, kaç kişi, o buluşun alt yapısını hazırladı ve buluşu kolaylaştırdı, kim bilir?

Bu yazıyı da işte böyle bir gözleme imkan sunan, aydınlık bir ortamda yazıyorum. Yani, içeriye demir parmaklıkların gölgesi yansımıyor ve ben aydınlığın içinde özgürüm.

 

0
0
0
Yorum Yaz